DOPRAVA ZDARMA už od 39,90 € pri platbe kartou. (Neplatí pri doprave ,,Slovak Parcel Service - objemné balíky").

Sodium čo? Záhada zloženia kozmetických prípravkov časť 1

Čítanie zloženia kozmetických produktov je pre drvivú väčšinu spotrebiteľov ľudovo povedané „španielska dedina“, čomu sa vôbec nedivíme, keďže sú zväčša písané v medzinárodnej nomenklatúre kozmetických prípravkov – INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). „INCI“ predstavuje jednotné názvoslovie kozmetických zložiek všetkých kozmetických prípravkov, ktoré sa vyrábajú a/alebo distribuujú v Európskej únii. Väčšinou sa „INCI“ názov kozmetickej zložky skladá z latinského názvu, ako botanický názov rastliny, v prípade ak ide o extrakty z rastlín a prírodné oleje.

 

Ako príklad uvedieme latinský botanický názov Aloe Barbadensis, nasleduje bežne zauživaný názov rastliny v angličtine - Aloe vera, a napokon je to popis časti rastliny, extrakt ktorej je obsiahnutý v prípravku – napr. koreň – root extract , list – leaf extract , kvet – flower extract, podzemok -rhyzome extract, bark extract – kôra atď. Prípadne to môže byť tiež olej - oil alebo kernel oil – ak je to olej získaný z jadra ovocia danej rastliny. Šťava z listov sa uvádza ako - leaf juice a dužina ako pulp. Zložky, ktoré sú prírodné, avšak nepochádzajú z rastliny ako hlina, íl, sa často označujú slovom clay. Vyššie sme uviedli aloe vera, ktorého medzinárodne rozoznateľný názov na obale kozmetického výrobku by vyzeral nasledovne: Aloe Barbadensis (Aloe Vera) leaf juice – šťava aloe vera.

 

Uvedieme zopár ďalších príkladov toho, ako hrozivo na prvý pohľad vyzerajú názvy úplne neškodných, rastlinných zložiek kozmetiky, ktoré nie sú toxické, práve naopak sú prospešné pre našu pokožku aj vlasy.

Ricinus Communis (Castor) seed oil – ricínový olej
Cera Alba (Beeswax) – včelí vosk
Glycyrrhiza Glabra (Licorice) root extract – extrakt koreňa sladkého drievka
Saccharomyces Cerevisiae (Brewer´s yeast) extract – extrakt z pivovarských kvasníc
Solum Fullonum ( Fullers earth) clay – valchárska hlinka

Záhadu ďalších zložiek, ktoré sa ukrývajú na etiketách rozlúštime v nasledujúcom pokračovaní tejto náučnej série článkov.